fbpx

Včelárstvo s e-bikom

Včelárstvu sa venujem od roku 2006. Postupným rozmnožovaním dnes obhospodarujem cca 80 rodín. Ľuďom sa snažím ponúknuť čo najkvalitnejšie medy a ostatné včelie produkty, ktoré som schopný vyprodukovať počas včelárskej sezóny. Rád by som časom doviedol moju farmu do takého stavu, aby bola schopná plne ma uživiť. Chov včiel je silno spojený s prírodou a som rád, že vďaka e-biku je moja ekostopa menšia.

Pre e-bike som sa rozhodoval už dávnejšie. Hlavným dôvodom bol uľahčený presun ku včelám, keďže počas roka s nimi kočujem za znáškou. Potreboval som byť mobilný aj bez auta, čo je v dnešnej dobe veľmi ťažké.

Vcelar na e-biku Joe Svercel
Vcelar na e-biku Joe Svercel

 

Najďalej to mám do oblasti, kde mám lesné stanovisko, a zároveň tam obhospodarujem aj niekoľko hektárov lúk. Na klasickom bicykli a plne naložený by som nezvládal ešte ťažko pracovať celý deň a potom ťahať naspäť domov. Elektrobike mi to umožňuje.

Umožňuje mi plne naložiť nosič, sebe na chrbát a vyraziť do terénu. Stal sa pre mňa pomocníkom, bez ktorého by som si už fungovanie nevedel predstaviť. Plne naložený zvládnem akýkoľvek kopec a terén. Kúpil som ho koncom apríla a už mám na ňom nabehaných 1600 km. To by som v živote nepovedal, že dám takú vzdialenosť za taký krátky čas. E-bike využívam deň čo deň. Pri mojej váhe a naložení (batoh +/-12 kg, taška na nosiči tiež) s e-bikom pekne vyšplhám až ku včelám na lazy a ešte mi ostane šťava na pár km. Pravda, keďže sa väčšinou ponáhľam, volím posledné dve možnosti – módy Šport a Turbo. Preto baterka dostáva aj v kopcoch zabrať. Ale za ten čas, čo pracujem, dotankujem e-bike naplno. A môžem po práci ísť v kľude domov alebo k priateľke. Pri menších vzdialenostiach riešim dobíjanie maximálne 1x týždenne.

Som rád, že som sa rozhodol investovať do e-biku, keďže s ním som získal mobilitu, kedykoľvek potrebujem. Čas strávený na e-biku je o polovicu kratší a ušanujem si energiu na celodennú činnosť. Podľa môjho názoru majú e-biky a elektrické autá jednoznačne budúcnosť. Z vlastnej skúsenosti potvrdzujem, že s E-bikom prejdete 2x toľko ako na klasickom bicykli, čiže navštívite miesta, ktoré by ste klasicky nezvládli. A postupne s režimami môžete svoju kondičku zlepšovať. Pre mňa sa stal e-bike hlavne pracovným nástrojom, ale vo voľnom čase jazdím aj na dlhšie výlety.

  • Moja pravidelná trasa: 35 km
  • Priemerná rýchlosť: 24 km/h
  • Prevýšenie: 618 m
  • Čas jazdy: 1 hod. 25 min.
  • Stav batérie: 1 palička (tachometer odhaduje 4 km)

Joe Švercel

Elektrobike vcelarstvo Joe Svercel 2  Elektrobike vcelarstvo Joe Svercel 3 Elektrobike vcelarstvo Joe Svercel 4

Pozn. RIDE: 

Kontakt

Joe Švercel – eko-včelár 

Web: www.salierifarm.sk

E-mail: salieri19@salierifarm.sk

Facebook: Salieri Farm

Tagged , , , , , , , ,