fbpx

RIDE podporila prvú slovenskú posádku na WAVE 2014

eroadshow

V nedeľu 25. mája sa v Bratislave na niekoľko hodín zastavila európska etapová jazda elektromobilov eTourEurope. Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) spolu s partnermi pri tejto príležitosti usporiadala sprievodnú prezentáciu elektrických vozidiel e-Roadshow, počas ktorej si slovenská verejnosť mohla pozrieť modely elektrických vozidiel aj e-bikov z ponuky RIDE s. r. o. a absolvovať testovacie jazdy. Toto podujatie bolo raritou aj v inom smere. Oficiálne tu totiž ohlásila odchod na medzinárodnú rally elektromobilov Wave historicky prvá slovenská posádka. 

Fotky z e-Roadshow nájdete na FB stránke SEVA: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.246647545531580.1073741831.156314461231556&type=1 

Čo je WAVE? WAVE (World Advanced Vehicle Expedition) sú medzinárodné preteky vozidiel na elektrický pohon. V tomto roku sa uskutočnil ich 4. ročník. Je to celosvetové podujatie, do ktorého sa zapojilo 80 tímov zo 14 krajín. Každý rok prechádza cez iné krajiny a mestá a propaguje bezuhlíkovú alternatívu v doprave. Trasa pretekov oficiálne začala 31. mája v Stuttgarte (Nemecko) a mala dĺžku cca 1 700 km. Bola rozdelená do 45 etáp, počas ktorých súťažné tímy navštívili každý deň iné európske mesto. Úlohou bolo dostať sa pomocou GPS z bodu A do bodu B, cestou si dobiť vozidlo a prísť do cieľa. Preteky trvali desať dní a skončili v švajčiarskom Luzerne. Slovensko malo na tohtoročnej rally premiéru – prvýkrát tu totiž štartoval aj slovenský tím nadšencov e-mobility.

oz now

Prví Slováci na Wave: Občianske združenie NOW (Next Opportunity for the World), podporujúce elektromobilitu a využívanie obnoviteľných zdrojov energie, tvorilo posádku, ktorá ako prvá reprezentovala Slovensko na týchto priekopníckych medzinárodných pretekoch. Kapitán Slovakia Teamu a predseda OZ NOW Andrej Krajňák: „Naším cieľom je ukázať, že aj Slovensko patrí na mapu elektromobility. Aj my sa vieme pochváliť projektmi ako je Vibrate, Greenway či kdenabijat.sk. A prečo by budúci ročník Wave 2015 nemohol prechádzať práve cez Slovensko? Pokúsime sa o to! Veď Wave ponúka ideálny priestor pre networking s ľuďmi, ktorí sa neboja spraviť zmenu. Na začiatku je vždy nápad a túžba ho zrealizovať. Sme nezisková organizácia a nevlastníme žiadny elektromobil. Máme však odvahu a energiu ísť za svojím cieľom. Na začiatku sme sa nevzdali. A vďaka tomu sa nám pred pár dňami podarilo vybaviť zapožičanie elektromobilu Peugeot i-On na toto podujatie. A tak sme dali dokopy naše úspory a prihlásili sme sa ako prvá slovenská posádka v histórii. Registračný poplatok 2 500 € nám pokryje ubytovanie, stravu a spotrebovanú elektrinu počas podujatia Wave. Zvyšok je opäť na nás. Aj napriek tomu ale veríme, že to má zmysel.“

(zdroj: http://ideasstarter.com/projekty/slovakia-team-prva-slovenska-posadka-na-me…

ion

Slovenskému tímu zapožičala elektromobil Peugeot i-On spoločnosť ZSE. Firma RIDE s. r. o. sponzorovala posádku cez crowdfunding a aby bol tento tím na európskych cestách kompletne „elektromobilný“ a mohol počas nabíjania jazdiť po okolí, požičala im skladací hi-tech e-bike GOCYCLE G2R. (Foto na Furka Pass).

gocycle furka pass

Preteky Wave skončili, Slovakia Team je už doma a teší sa zo zážitkov aj z umiestnení (2. miesto v Driving competition, 1. miesto v Best Comfort Vehicle). Veľmi sme mu fandili, takže gratulujeme! 🙂 Týmto prelomovým počinom sa stal aj súčasťou svetového rekordu. Počas WAVE bol totiž v Štutgarte urobený zápis do Guinessovej knihy rekordov – 507 elektrických vozidiel na jednom mieste.

wordl record stutgart electric vehicles

Denník z dobrodružnej trasy týchto nadšencov si môžete prečítať na ich oficiálnej FB stránke https://www.facebook.com/oznow?fref=nf.

Vivat elektromobilita! 🙂

GoCycle G2 - RIDE-sk (1)

Tagged , , , , , ,