fbpx

Popis a praktické skúsenosti so systémom EGO-Kits + video

Pre použitie v extrémnom teréne dnes neexistuje nič rýchlejšie a vhodnejšie ako je zjazdový bicykel. Ale ako dostať tento ťažký stroj na kopec a ako ho zrýchliť po rovine? Dá sa to napríklad tak, že sa z DH biku urobí DH e-bike… Svetovou jednotkou a tvorcom e-bikovej „offroad formule 1“ je dnes nemecká značka EGO-Kits.

EGO-Kits je elektrifikačná sada ktorá oslobodzuje zjazdárov od tlačenia, lanoviek či auto-vývozu a ktorá rozširuje možnosti jazdenia aj na vzdialenejší freeride či hard enduro. Jedná sa o motor dodatočne uchytený na zjazdový bike, ktorý nemá obmedzený ani výkon a ani rýchlosť (na rozdiel od Pedelec systémov). Bol vyvinutý na náročné používanie v ťažkom teréne a hlavnou prioritou bolo zachovať jazdné vlastnosti zjazdového bicykla a možnosť jazdiť rýchlo, technicky, skákať a podobne. Technické parametre nájdete na tomto linku: http://ride.sk/ego-kits/

Keď som našiel prvé informácie o tomto systéme a videl prvé videá, tak ma nadchli. Chcel som si ale overiť jeho vlastnosti v praxi a tak som sa išiel na ňom povoziť do “centrály”. Keď z auta vystúpil vysmiaty Danny Preining (jeden zo zakladateľov EGO-Kits a bývalý jazdec svetového pohára v DH), donútil ma skočiť z výšky 4m do foampitu a začal vyťahovať zablatené bicykle, vedel som, že som na správnom mieste so správnym človekom – že to nie je nejaký teoretik a že tie pohony sú skutočné postavené na ostré jazdenie. Títo páni si ich postavili pre seba, pre svoje kopce a pre svoju jazdu.

[singlepic id=262 w=320 h=240 float=]

Keď som zažil ako nás motory (a trochu naše pedálovanie) vytiahli na kopec s prevýšením 900m, ako sme počas cesty hore predbiehali cesťákov a ako sme si dali 15km zjazd, pochopil som… Takúto slobodu jazdenia som ešte nezažil na ničom (zjazďák je hore kopcom a po rovine otrava, motorka je dole kopcom nemotorná a enduro bike je jednoducho na poriadne jazdenie len kompromis, odvar…).

[singlepic id=263 w=320 h=240 float=]

EGO-Kit mám na biku Kona Operator DH. Je to klasický zjazďák so zdvihmi 200/200mm a páči sa mi na ňom geometria, priebeh pruženia (málokedy ide nadoraz a stále si pýta „papať“ 😉 ) a design. Trochu mi nesedia brzdy – keď ich niekedy viac prehrejem, začne mi plávať kotúč (ale to možno ani nie je chyba bŕzd, ale skôr moja – asi brzdím viac ako je zdravé 😉 ).

[singlepic id=264 w=320 h=240 float=]

Čo sa týka môjho používania, najviac ma teraz baví jazdiť „enduro po okolí“: všetky zjazdové úseky, ktoré som nikdy nejazdil, lebo sa mi k nim nechcelo ísť, si teraz pospájam do jednej enduro trate a idem. Pohnem sa z domu, výjdem na prvý kopec, dám zjazd, presuniem sa na ďalší technický úsek a dávam ďalší zjazd. Ak sa mi posledný úsek páčil alebo ak som ho prešiel zle, zopakujem si ho. Potom idem na ďalší úsek, dám si speedový prechod po poľnej ceste, vpálim do lesa, predbehnem pár cyklistov. Opäť technický uphill (nevadí…). Pekný výhľad? Dávam oddych, pokochám sa prírodou… Takže takýmto štýlom sa za hodinu-dve vyblbnem a idem spokojný 50-kou domov 🙂

Niekedy si na začiatku dám na rozjazdenie zjazdovú trať. Ale cesta na štart už nie je 30 minút tlačenia, ale iba 8,5 minúty príjemnej zahrievacej jazdy (dokonca to je rýchlejšie ako autom, lebo odpadá nakladanie a vykladanie bicykla). Najlepšie na tom je, že touto jednou jazdou to nekončí (EGO to zvládne na jedno nabitie 3x).

Čo sa týka zjazdovania, ovládateľnosť tohto e-biku je na 95% podobná ako biku bez motora. Treba trochu viac energie dať do bunny hopu, ale to je asi tak všetko. Môžete si pozrieť video DH trate (natočil som ho na biku s EGOm. Nemyslím si, že by som ho na normálnom biku šiel rýchlejšie (skôr asi pomalšie, lebo by som musel viac ťahať a tým by som sa unavil a mal menej sily v technických pasážach)). V niektorých úsekoch je dokonca tento bike rýchlejší, pretože tam, kde by som nemohol pedálovať aby som nechytil kľuky o zem alebo skaly, pridávam plyn a zrýchľujem.

Náklady na prevádzku systému a jeho údržbu sú smiešne. Cena jedného nabitia je cca 0,14Eur (v silnej prevádzke; v slabej 0,07Eur) a údržba je len nabíjanie batérie a raz za rok/dva premazanie planétovej prevodovky. Údržba motora odpadá, je bezkefkový.

Pozrite si toto video s popisom, jazdou (2x downhill, 2x uphill) a s troškou prachu na záver:

Ďalšie videá:

1. Trailové video z populárnej 5 Gondola Tour v Leogangu (jazdí sa tam 57km s prechodmi na 5 sedačkách medzi Leogangom, Saalbachom a Hinterglemmom. Na DH biku jazda trvá cca 7 hodín, s EGO-Kitom 3hod20min):

2. Video EGO-Kits Experiences. Test of electric motor kit for Freeride Bikes:

Tagged ,

Pridaj komentár