fbpx

E-bike novinky z veľtrhu Eurobike 2012

29.8 – 1.9 sa vo Friedrichshafene konal najväčší bicyklový veľtrh v Európe – Eurobike. Jeho výraznou súčasťou boli aj e-biky a e-mobilita. Všetko dôležité spomeniem v článku.

Motory v náboji
V oblasti motorov v nábojoch sa veľa zásadného nestalo (okrem motora Panasonic, ktorý spomeniem nižšie) – motory rôznych výrobcov jazdili rýchlejšie/pomalšie, boli ľahšie/ťažšie, mali lepší/horší design. Na tento trh vstúpila aj firma Sram, ale tento motor bol podľa mňa slabý (lenivý), ťažký a zatiaľ určený len pre mestské biky (je s automatickým radením). Konkurenciu môže dobehnúť len ak poriadne pridá s vývojom.

[singlepic id=325 w=320 h=240 float=]

Panasonic
Nový Panasonic, ktorý je určený pre športové ebiky, má podobné jazdné vlastnosti ako BionX (plynulosť nábehu, akcelerácia, rýchlosť). Má nižšiu hmotnosť a veľkosť (vďaka vnútorným prevodom), možnosť použitia klasickej nasúvacej kazety, pomerne jednoduché ovládanie a automatický mód. Pri jazde na testovacej trati sa mi páčil, ale teším sa, keď na ňom budem môcť najazdiť viac a zistiť ako sa správa aj v iných jazdných podmienkach.

[singlepic id=291 w=320 h=240 float=]

AEG
Očakávanou novinkou bol motor AEG (diskový motor v kľukách), ale prototyp nebol ešte celkom dotiahnutý do konca, takže aj jazdil pomerne “zvláštne”. Myšlienka je dobrá, ale ešte potrebuje čas na vyladenie…

[singlepic id=267 w=320 h=240 float=]

Bosch

Ako som písal dávnejšie, Bosch má novú väčšiu baterku (400Wh), design displaya a nabíjačky. Display je krajší, prehľadnejší a jednoduchšie sa ovláda. Jeho výhoda je aj USB prípojka (napr. na nabíjanie smartfónu, GPS-ka či mp3 playera). Jediné čo by som mu jemne vytkol je veľkosť – podľa mňa mohol byť o cca 30% menší.

[singlepic id=269 w=320 h=240 float=]

Mando Footloose

Táto skladačka nemá mechanické prepojenie pedálov s kolesom – pedálovane je točenie elektrickým generátorom. Nápad, design a princíp je zaujímavý, jazdné vlastnosti sú ale zatiaľ o niečo horšie (rám sa aj pri strednej záťaži “krútil” a pedálovanie bolo skôr na okrasu – okrem zvláštneho pocitu malo len cca 25%-ný vplyv na dojazd).

[singlepic id=321 w=320 h=240 float=]

PG Blacktrail 2

PG bikes predstavilo svoju karbónovo-titánový upgrade kultovky Blacktrail. Je celoodpružený, má 7,2kW motor, jazdí 100km/h (na túto rýchlosť zrýchli do 5 sekúnd), podporuje rôzne smartphone aplikácie (ako napr. jazda po zadnom kolese, jazda v skupine, rôzne tréningové módy, atď.). Aj PG mechanicky oddelili pohon zadného kolesa od pedálov (keď pedálujete, točíte 600W generátorom). Táto hračka stojí 100 000 Eur.

[singlepic id=307 w=320 h=240 float=]

GoCycle 

Keď som prvý raz videl skladačku GoCycle, pomyslel som si, že dobre vyzerá. Ale keď som sa na nej mal možnosť poriadne povoziť, spadla mi sánka (hlavne síce vďaka tomu, že som sa dohodol s obsluhou, aby mi stroj “odblokovali” na plný výkon a bez limitu na maximálnu rýchlosť). V odblokovanej verzii to nebola skladačka ale lietadlo 🙂 Najvyšší model mal okrem elektronického radenia ešte navyše na riadítkach aj diódy ako “Knight Rider”…

[singlepic id=315 w=320 h=240 float=]

Modely bikov 2013
Väčšina firiem už predstavila novinky na rok 2013. Ako som mal možnosť vidieť a porovnať, myslím si, že leadrom stále ostane KTM a bude opäť dodávať s najširším výberom bicyklov aj motorov (nové modely predstavím v osobitnom článku).

[singlepic id=289 w=320 h=240 float=]

Eurobike Award
Na výstave každoročne prebieha súťaž o cenu Eurobiku. Z vyše 400 prihlásených účastníkov z 28 krajín získal jednu z 8 zlatých cien Gold Award bicykel KTM eShopper (stroj určený na nákupy, nosnosť až 150kg, motor Bosch).

[singlepic id=288 w=320 h=240 float=]

Ďalší víťazi Eurobike Gold Award:

  • Niner Bikes za horský 29″ bicykel Air 9 RDO
  • Thaler Sports za ochranné mestské topánky
  • Scott Sports za tech dres a šortky AMT
  • PEdALED za Urban Jacket
  • Tout Terrain za cestovný bike Silkroad Xplore (s prevodovkou)
  • Cannondale za cestný karbónový bike SuperSix EVO
  • Magura za brzdový systém na cestné bicykle RT8TT

Pozrite si pár fotiek

Tagged , , , , , , , , ,